Do Zoznamu najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku pribudla aj naša nominácia

Dňa 27. 9. 2024 sa v Bratislave-Rusovciach konalo slávnostné vyhlásenie zápisov do Zoznamu najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku na základe zásad a cieľov Dohovoru UNESCO o ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva. Riaditeľka Centra tradičnej kultúry v Myjave Mgr. Viera Feriancová a odborná pracovníčka Mgr. art. Lenka Konečná, ArtD. si tu prevzali certifikát číslo CTLK-ZNSO-2023/001 o zápise schválenej nominácie pod názvom Systém vzdelávacích aktivít Centra tradičnej kultúry v Myjave.

Zápis do Zoznamu najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku predstavuje uznanie mimoriadnym programom, projektom a aktivitám, ktoré príkladným spôsobom podporujú ochranu a rozvoj nehmotného kultúrneho dedičstva, sú uznávané spoločnosťami, komunitami či jednotlivcami. Certifikát o tomto zápise je vysokým spoločenským ocenením a zároveň nástrojom na popularizáciu činností, ktoré smerujú ku komplexnej starostlivosti o prvky nehmotného kultúrneho dedičstva. 

Nominačný spis vypracovalo a predložilo Centrum tradičnej kultúry v Myjave na základe dlhoročných aktivít v oblasti vzdelávania, ku ktorému viedli roky práce v oblasti uchovávania a šírenia nehmotného kultúrneho dedičstva.

V roku 1998, v čase vzniku Myjavského osvetového strediska ako predchodcu Centra tradičnej kultúry v Myjave (CTK v Myjave), neexistovali v myjavskom regióne ani v širšom okolí žiadne pravidelné a systematické vzdelávacie aktivity v oblasti nehmotného kultúrneho dedičstva. Aby obraz tradičnej ľudovej kultúry v bežnej populácii nevznikal iba na základe štylizovaných scénických foriem, začal odborný tím v Myjave tvoriť vzdelávacie aktivity zamerané na fenomény miestnej tradičnej ľudovej kultúry. Tieto aktivity si vyžiadali ďalšie zintenzívnenie výskumnej, bádateľskej a inventarizačnej činnosti. Z toho sa následne vyprofiloval ucelený systém, ktorého výsledkom je pestrá škála foriem vzdelávania.

Pri tvorbe každej vzdelávacej aktivity patrí medzi priority CTK v Myjave výskum a dokumentácia tradičnej kultúry predovšetkým so zameraním na hudobno-tanečný folklór, tradičný odev, ľudovú stravu, ale aj tradičné remeslá a slovesný folklór. Popri samotnom terénnom výskume, štúdiu dobových prameňov, bádaní v archívoch inštitúcií sa CTK v Myjave venuje aj identifikovaniu starších amatérskych zberov a ich digitalizácii.

Spracované výsledky výskumu tvoria informačnú bázu, ktorú pracovníci CTK v Myjave ďalej sprostredkúvajú verejnosti prostredníctvom edukačných, ale aj prezentačných a propagačných aktivít. Vzdelávacie podujatia a aktivity CTK v Myjave majú rôznorodé formy: celoročný cyklus interaktívnych podujatí, tábory, semináre, dielne, kurzy, komentované výstavy, odborné prednášky. Interaktívne vzdelávacie aktivity dopĺňa publikačná činnosť vo forme dokumentárnych filmov, učebníc a metodických audiovizuálnych materiálov, kníh či zvukových nosičov.

Aktivity sú cielené na kategóriu detí MŠ a ZŠ a ich pedagógov, pedagógov a členov folklórnych kolektívov, záujemcov o ľudový tanec a hudbu, ľudové remeslá a výtvarné techniky, ľudové odievanie, ovocinárstvo, ľudovú stravu a iné. Metodika a forma výstupov je prispôsobená veku, vedomostiam a zručnostiam tej-ktorej kategórie.

CTK v Myjave zapája do spolupráce obce, mestá, miestne a regionálne inštitúcie, neziskové organizácie, spoločenstvá a jednotlivcov z radov nositeľov techník a zručností, teoretikov, pedagógov z oblasti ľudového tanca, hudby, remesiel a výtvarných techník, čo napomáha efektívnejšej revitalizácii javov tradičnej kultúry.

Všetkým zainteresovaným do Systému vzdelávacích aktivít Centra tradičnej kultúry v Myjave zo srdca ďakujeme.

osvedčenie

Fotogaléria

14 fotografií