Členky Výboru Slovenskej národnej sekcie CIOFF na Zasadnutí CIOFF v Estónsku
Členky Výboru Slovenskej národnej sekcie CIOFF sa zúčastnili Zasadnutia Stredo-severoeurópskeho sektora CIOFF (International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts) v estónskom Talline v dňoch 9. - 13. 5. 2024. Zasadnutia sektora sa zúčastnili reprezentanti jednotlivých národných sekcií zo 17 krajín (Rakúsko, Belgicko, Česko, Estónsko, Fínsko, Nemecko, Maďarsko, Izrael; online, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Holandsko, Anglicko.
Hlavné rokovania sa konali v priestoroch kultúrneho centra v dňoch 10. – 12. 5. 2024, pričom sprievodný program venovaný tradičnej ľudovej kultúre krajiny a jej histórii bol realizovaný formou návštevy múzea v prírode v Talline, spojenej s predstaveniami folklórnych kolektívov z rôznych regiónov krajiny. Témy rokovaní sa týkali novej organizačnej štruktúry CIOFF (medzinárodná Rada CIOFF, Výkonný výbor, jednotlivé komisie a ich zastúpenie a pozícia). Dôležitou témou bola štruktúra, funkcionalita, možnosť a limity pripravovanej novej, funkčnejšej a graficky zodpovedajúcej web stránky CIOFF a intranetu organizácie, súvisiacej aj s možnosťami flexibilnejšej kooperácie jednotlivých národných sekcií pri sprostredkúvaní možností medzinárodnej prezentácie folklórnych kolektívov na folklórnych festivaloch. Zároveň bola prerokúvaná organizačná štruktúra jednotlivých národných sekcií, návrhy nového loga CIOFF, graficky a funkčne zodpovedajúceho súčasnej dobe, a tiež aktuálny rozpočet sektora a návrhy nových princípov stanovovania členských poplatkov jednotlivých národných sekcií. Nasledovali správy o aktivitách Festivalovej komisie, Kultúrnej komisie, Právnej komisie, Komisie pre Folkloriádu, Komisie CIOFF mládeže a Komisie CIOFF pre detské folklórne hnutie. Predstavené boli návrhy na udelenie Striebornej medaily CIOFF významným osobnostiam folklórneho hnutia (zo Slovinska, Nemecka, Maďarska) a zo Slovenska - medailu získala Estera Juhászová. Zúčastnené členky Výboru Slovenskej národnej sekcie CIOFF dostali priestor prezentovať a spolu so všetkými zúčastnenými následne prerokúvať návrh novej typológie folklórnych festivalov CIOFF, kritérií ich hodnotenia a spôsobu ich organizácie. Spolu s delegátmi z Belgicka, Anglicka, Poľska, Slovinska sme následne vytvorili pracovnú skupinu, ktorá vyrokované návrhy zosumarizovala a v mene celého Stredo-severoeurópskeho sektora zaslala medzinárodnej Rade CIOFF. Rovnako boli zo strany členiek Výboru Slovenskej národnej sekcie CIOFF predložené návrhy nových tém na Open forum a Cultural Conference v rámci nasledujúceho novembrového Svetového kongresu CIOFF v bulharskej Sofii. Návrhy boli podporené a v mene celého Stredo-severoeurópskeho sekctora CIOFF zaslané Rade CIOFF ako ústrednému medzinárodnému orgánu k zaradeniu do rokovaní na Svetovom kongrese 2024. Komisia CIOFF pre detské folklórne hnutie, ktorej členkou je prezidentka SLovenskej národnej sekcie CIOFF Katarína Babčáková, následne s veľkým úspechom prezentovala svoje aktivity, ciele a poslanie definované aj na Zasadnutí komisie CIOFF pre detské folklórne hnutie.
Prerokúvaný bol aj plán aktivít CIOFF - pripravovaná zmena komunikačnej stratégie (nový web, prihlasovanie sa naň a pod.), pripravovaný Svetový kongres CIOFF v Sofii a jeho obsahová náplň, pripravované sektorové zasadnutia v ďalších rokoch a pripravované medzinárodné Folkloriády (detí, dospelých) v nasledujúcich rokoch. Členky Výboru Slovenskej národnej sekcie CIOFF zároveň oznámili kandidatúru organizovať Zasadnutie Stredo-severoeurópskeho sektora CIOFF v roku 2026.